„Jego cząstka na zawsze zostanie w świecie, który opuścił”

7 sierpnia 2010 roku zmarł ks. Zygmunt Malacki. – Był nieformalnym postulatorem beatyfikacji Ks. Jerzego i inicjatorem powstania Muzeum ks. Popiełuszki – podkreślił abp Kazimierz Nycz.

Ks. Zygmunt zmarł po ciężkiej chorobie, jednak do ostatnich chwil na świat patrzył oczami pełnymi nadziei. W ostatnim wywiadzie z Mileną Kindziuk, Ks. Malacki zapytany czy nie przeraża go to, że życie się kurczy, odpowiedział:
”Nie. Bo wierzę, że po drugiej stronie życia czeka na mnie kochający Ojciec. A spotkanie z Ojcem nie może przerażać. Sądzę, że wielu ludzi boi się przemijania, gdyż na siłę szukają odpowiedzi do końca”.

Ks. Abp w wywiadzie dla PAP zaznaczał, że życie ks. Malackiego było związane z ks. Popiełuszką i dlatego prałat zostanie pochowany obok niego. Przypomniał, że ks. Malacki studiował z ks. Jerzym i przez pół roku mieszkali w jednym pokoju. Pokreślił także, że ks. prałat był „nieformalnym postulatorem” procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego.

W pamięci Metropolity Warszawskiego zapisał się jako ciepły i dobry człowiek. To usposobienie kapłana przyciągało do niego studentów oraz ludzi starszych. Dla niech był przede wszystkim przyjacielem.  Milena Kindziuk ze smutkiem pisze: „Z jego ust nie padnie już słynne „Aniołku”. Nie zorganizuje już żadnej górskiej wyprawy w Tatry, które kochał tak bardzo. Nie wygłosi już żadnego kazania. Nie będzie przygotowywał kanonizacji ks. Popiełuszki. Jego cząstka na zawsze zostanie jednak w świecie, który opuścił”.
Ks. Zygmunt Malacki – urodzony w 1948 roku na Podlasiu. Święcenia kapłańskie z rąk Jego Eminencji Stefana Kardynała Wyszyńskiego otrzymał 15 czerwca 1975 r. Wikariusz w parafiach: p.w. Św. Wojciecha w Wiązownie (1975 – 1979), p. w. Matki Bożej Różańcowej w Warszawie (Bródno). Przez czternaście lat (1984 – 1998) duszpasterz akademicki, rektor Kościoła Akademickiego Św. Anny w Warszawie, przez dwanaście lat (1986 – 1998) kierownik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej (dawniej – Diecezjalnej); twórca Drogi Krzyżowej ulicami warszawskiej Starówki w Wielki Piątek; założyciel fundacji: „PRO BONO”, „BONUM” oraz fundacji im. Księdza Jerzego Popiełuszki. Współfundator Fundacji Academia Iuris. Przez wiele lat sekretarz Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego.
Biogram pochodzi ze strony www.popieluszko.net.pl