Dar Opatrzności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Dzisiaj, 19 października, przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i mija 27 lat od jego męczeńskiej śmierci. – To wielki dar Bożej Opatrzności, której będziemy za to dziękować. Boża Opatrzność, która nawet ze zła potrafi wyprowadzić dobro, dopuściła do męczeńskiej śmierci Ks. Jerzego i w ten sposób ziściły się słowa Jana Pawła II: „Aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie”. To Opatrzność Boża także sprawiła, że mimo śmierci Ks. Jerzy odniósł wielkie zwycięstwo. – Przypominał podczas zeszłorocznego Święta Dziękczynienia Kardynał Kazimierz Nycz.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę zawsze gromadziły tysiące ludzi. W homiliach ksiądz Jerzy mówił o godności człowieka. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników – „Zło dobrem zwyciężaj”. W swych homiliach czerpał z nauczania Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Wielokrotnie zastraszany i  szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa, 19 października 1984 roku został porwany i zamordowany przez jej funkcjonariuszy. Pogrzeb księdza Popiełuszki zgromadził milion ludzi i przerodził się w  wielką patriotyczną manifestację. Grób księdza Jerzego przy kościele św. Stanisława Kostki w  Warszawie jest celem licznych pielgrzymek. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger – obecny papież Benedykt XVI. Ogłoszenie księdza Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Po uroczystej Mszy Świętej relikwie nowego błogosławionego zostały przeniesione w uroczystej procesji do Świątyni Opatrzności Bożej i złożone w Panteonie Wielkich Polaków.

Zapraszamy do zwiedzania Panteonu i modlitwy przy relikwiach bł. księdza Jerzego.