Rozpoczęcie bezpośrednich przygotowań do beatyfikacji ks. Jerzego

Warszawa, dn. 03 marca 2010 r.

Jerzy Miller, Bogdan Klich, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele wielu służb i instytucji uczestniczyli w spotkaniu w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podczas spotkania zainaugurowano bezpośrednie przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki.

Organizator spotkania abp Kazimierz Nycz zaprezentował zgromadzonym dwudniowy program obchodów tych uroczystości, która zbiegnie się z trzecimi już obchodami Dnia Dziękczynienia.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 5 czerwca tradycyjnym spotkaniem mieszkańców stolicy u stóp wznoszonego Centrum Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W godzinach popołudniowych odbędzie się tam koncert, transmitowany przez TVP, któremu towarzyszyć będzie prezentacja postaci Błogosławionego i epoki „Solidarności”. Na uroczystość tę w szczególności zaproszona jest młodzież. W godzinach wieczornych nastąpi modlitewne czuwanie młodych.

Msza beatyfikacyjna ks. Jerzego rozpocznie się w niedzielę 6 czerwca o godz. 11 na Placu Piłsudskiego, pod przewodnictwem legata papieskiego, abp Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas tej uroczystości przewidywanych jest co najmniej 200 – 300 tys. wiernych. Oprócz Warszawiaków spodziewać się można pielgrzymów z poszczególnych parafii, delegacji ruchów, z którym ks. Jerzy był bezpośrednio związany.

Pierwszym publicznym aktem kultu ks. Jerzego będzie procesja z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie złożone zostaną relikwie ks. Popiełuszki. Procesja rozpocznie się bezpośrednio po mszy i w ciągu kilku godzin dotrze do świątyni.

Wszystkie elementy – jakie złożą się na uroczystości beatyfikacyjne – stanowią duże wyzwanie dla organizatorów i służb porządkowych – podkreślali uczestnicy spotkania. Wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia, tak jednak przeprowadzonego, aby miasto nie zostało sparaliżowane.

Abp Nycz podkreślił, że pragnie, aby ołtarz na Placu Piłsudskiego był maksymalnie surowy i prosty. Jego budową zajmie się centrum Myśli Jana Pawła II wraz z władzami miasta. Miasto zajmie się też organizacją nagłośnienia placu i sąsiadujących ulic. Oprawę muzyczną zapewnią połączone chóry wraz z orkiestrą reprezentacyjną Wojska Polskiego. Obsługę prasowa zapewni Katolicka Agencja Informacyjna. Natomiast za organizację wydarzeń na Polach Wilanowskich odpowiada Zarząd Centrum Opatrzności Bożej.

W ramach specjalnego komitetu, który koordynować będzie całość przygotowań do czerwcowych uroczystości działać będą wyspecjalizowane komisje m.in. organizacyjna, teologiczna, liturgiczna, muzyczna, itp.

Za: KAI